Elektrokoagulacja jest jedną z najbardziej efektywnych metod usuwania zmian skórnych i naczyniowych. W naszym salonie kosmetycznym w Kozach przeprowadzamy zabiegi z użyciem systemu Apilus – lidera w zakresie sprzętu do elektrokoagulacji dostępnych na rynku. Sprzęt Apilus w rękach doświadczonej specjalistki szybko i bez śladu usuwa brodawki płaskie i łojotokowe, włókniaki, naczyniaki, plamki Campbella i inne zmiany skórne.
Elektrokoagulacja – na czym polega zabieg?
Przygotowanie do elektrokoagulacji w salonie kosmetycznym zaczyna się od wywiadu i oględzin zmienionych miejsc; specjalista ocenia, czy dane schorzenie nadaje się do zabiegu. Po dokładnym oczyszczeniu skóry do zmiany przykłada się elektrodę, która pozostaje w kontakcie z ciałem od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund (zależnie od powierzchni leczonego obszaru). Kosmetyczka kieruje impuls elektryczny o wysokiej częstotliwości na leczone miejsce. Prąd rozgrzewa je do temperatury około 200 stopni. Ciepło powoduje nieodwracalne uszkodzenie zmienionych tkanek – w efekcie zmiany cofają się, a skóra odzyskuje zdrowy, estetyczny wygląd.
Elektrokoagulacja – co jeszcze warto wiedzieć?
Zabieg elektroagulacji nie wymaga przekłuwania skóry. Bolesność zabiegu uzależniona jest od wielkości usuwanej zmiany, wrażliwości leczonego miejsca i indywidualnej tolerancji na ból. Pacjenci odczuwają drobne ukłucia, a skóra wokół elektrody rozgrzewa się – tym mocniej, im większa jest zmiana. Drobne wykwity skórne usuwa się bez znieczulenia; w przypadku większych zmian można znieczulić leczone miejsce kremem Emla.
Bezpośrednio po zabiegu na skórze mogą pojawić się drobne zaczerwienienia, zasinienia, opuchlizna, a także drażliwość i lekki ból. Każdy z objawów ustępuje standardowo po kilku godzinach. Cały proces gojenia trwa między 5-21 dni. W okresie tym należy bacznie obserwować leczone miejsce i uważać, aby nie zedrzeć strupka, ponieważ nieprawidłowe gojenie pozostawia trwałe przebarwienia i blizny.
Elektrokoagulacja – jakie schorzenia kwalifikują się do zabiegu?
- brodawki płaskie – drobne, płaskie guzki o beżowo-brunatnym zabarwieniu, najczęściej pojawiają się na twarzy i dłoniach.
- brodawki łojotokowe – wypukłe, szorstkie krostki o ciemnobrunatnym kolorze, najczęściej pojawiają się na szyi i plecach. Zabieg elektrokoagulacji wykonuje się jedynie na niewielkich zmianach łojotokowych.
- włókniaki miękkie – okrągłe, grudkowate narośle o rogowaciejącej powierzchni, w kolorze skóry lub brunatnym. Najczęściej pojawiają się na skórze głowy, twarzy, rękach i tułowiu. Narośle usuwa się ze względów estetycznych oraz w profilaktyce uszkodzeń skóry (wypukłe włókniaki łatwo jest naderwać lub rozdrapać).
- naczyniaki gwiaździste, inaczej pajączki naczyniowe – niewielkie widoczne naczynka z promieniście rozchodzącymi się naczyniami włosowatymi. Zmiany na ogół pojawiają się w grupach, najczęściej na twarzy.
- plamki Campbella, inaczej naczyniaki wiśniowe – przerośnięte naczynia krwionośne, występujące w postaci obłych, wypukłych znamion o intensywnie czerwonym kolorze. Najczęściej występują na tułowiu, rękach i nogach, przede wszystkim u osób po 30. roku życia i kobiet w ciąży (w tym przypadku elektrokoagulację należy odłożyć na okres po rozwiązaniu).
Elektrokoagulacja – przeciwskazania
- ciąża
- wszczepiony rozrusznik serca
- cukrzyca
- niska krzepliwość krw
- choroby układu krążenia
Elektrokoagulacja – przygotowanie skóry przed zabiegiem
- włosów nie należy depilować ani wyrywać pęsetą – dopuszczalne jest tylko golenie
- skóry nie należy opalać
- na skórze nie należy stosować kwasów ani zabiegu mikrodermabrazji
Elektrokoagulacja – ochrona skóry po zabiegu
- w miejscu zabiegu nie należy stosować żadnych kosmetyków
- przez co najmniej 4 tygodnie należy osłaniać miejsce zabiegu przed promieniowaniem UV – jeśli danego fragmentu skóry nie da się osłonić, należy zabezpieczyć je plastrem lub kremem z filtrem przeciwsłonecznym powyżej 30